Demasoni

 

Pseudotropheus demasoni, son yıllarda pet shoplarda dahi boy göstermeye başlamış malawinin en sevimli mbuna gruplarındandır.Malawi zebra olarak da bilinen demasoni erkeği ve dişisinin de canlı renkli olmasından dolayı akvaristler tarafından tercih sebebi olmaktadır.

Demasoni için 25°C-27°C ideal su sıcaklığı, 7.5-8.5 ph (sert su) , kayalardan oluşan dekor ve tabanta rahat kazabilecekleri ince silis yada kuvarts kum olmalıdır.

Beslenme biçimi olarak çok tipik bir otçul olan demasoni ince uzun bir bağırsak yapısına sahiptir ve yanlış yemlemelerden kaynaklı uzucu kayıpların en çok yaşandığı (Malawi bloat ve dropsy gibi bağırsak kanseri hastalıkları) Malawi türlerindendir. Demasoni turunun bitkisel pul yemler ağırlıklı olarak beslenme diyetini oluşturmalıdır.

Demasoni, erkek-disi ayrımı olarak birçok hobicinin yanlış yönlendirildiği bir turdur. Genelde çevreden ‘’dişi olan açık, erkek olan daha koyu renklidir’’ seklinde duyumlar alırlar. Surekli söylediğimiz gibi birçok mbuna grubunda erkek-disi ayrımında kullanılması gereken en güvenilir yöntem anüs-vent yöntemidir.Demasoni genelde barışçıl bir balıktır ve birçok mbuna turu ile karma akvaryumlarda beslenebilir. İdeal demasoni kolonisi gibi net bir kavram olmamakla beraber 1 erkek 4 disi ve katları olacak sekilde kolonilerin oluşturulması gerekmektedir.

Demasoni dişileri ağızda kuluçka yapar ve yumurtalarını 17-21 gun(su sıcaklığına göre kuluçka suresi değişkenlik gösterir) ağızda taşır. Disileri erginlik seviyelerine yumurta sayıları 7-30 arası değişmektedir. Anaç balığın agız kısmının kararmasının(yavruların keselerinden kurtulup anne ağzından dahi renklerini göstermesi) ardından kusturulması tavsiye edilir.

Demasoni alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus bant kalitesidir. Alınacak anaç veya yavru balıkların bantlarının duzgun olmaması, gelecek nesil yavrulara da o bozukluğun tasınması anlamına gelmektedir. Alınırken dikkat edilecek diğer hususlar balığın karnının ne çok siskin ne de çok zayıf olmaması, pullarında kabarıklık olmaması, gözlerinde patlamışçasına siskinlik olmaması, balığın hareketlerinin canlı olması gibi durumlar gözlemlenmelidir. Demasoni birçok mbuna grubu gibi kolay strese giren ve stres esnasında renklerini atan bir balıktır. Yukarıda belirttiğim hususları gözlemlediğiniz takdirde gönül rahatlığı ile demasoni alabilirsiniz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s